Сторінка для батьків

Шановні батьки, надаємо вам корисні  посилання на ресурси Інтернет які ви можите використати під час дистанційного навчання.

   Як правило, кожен з сайтів надає Вам різноманітні можливості: отримати відомості про закономірності розвитку дітей різного віку і стану здоров'я, інформацію про навчальні і виховні заклади, поради з виховання; задати питання спеціалістам, висловити власну думку. Особливості конкретних сайтів вказані в анотаціях.

Корисні інтернет ресурси для батьків 


Шановні батьки!

Читання книг малюку - запорука успіхів у школі

Дослідження, проведене Інститутом освіти Великої Британії, виявило цікаву залежність: ті діти, чиї матері вважали необхідними ще в дошкільному віці вчити їх читати і рахувати і самі регулярно читали їм книжки, до п'яти років демонструють кращі досягнення, ніж їх однолітки, позбавлені всього цього.

В ході дослідження вчені зіставили показники, що містяться в результатах державних іспитів випускників підготовчих класів, з оцінкою досягнень дитини вчителями після одного року навчання, а також з оцінкою рівня пізнавальних здібностей великої - 8 тис. - вибірки п'ятирічних дітей. Крім цього, для оцінки поведінки дітей були використані спеціально розроблені анкети.

Завданням дослідження було з'ясувати, які чинники впливають на досягнення дитини до п'ятирічного віку, зважаючи на так званий "батьківський фактор", а саме: як багато часу батьки присвячували читанню з дитиною, вивченню алфавіту, рахунку, спільному перегляду телевізора.

Вчені дійшли висновку, щоденне читання книг дитині і наявність матері, яка вважає важливим заохочувати маленьких дітей, позитивно впливає на пізнавальні показники і скорочує кількість випадків проблемної поведінки.

Крім того, діти, яким щодня читали книжки, значно краще справлялися тестом, в ході якого дітям показували картинку і просили назвати, хто на ній зображений. До інших доказів користі читання дітям відносяться кращі оцінки за випускні екзамени в підготовчих класах і вищі оцінки з поведінки.

Діти, чиї матері вважали важливими розмовляти з ними і учити їх алфавіту, перевершили своїх однолітків і в багатьох інших тестах. В той же час діти, які дивилися телевізор три і більше годин на день продемонстрували помітно гірші успіхи в тестах.

Як привчити дитину до читання, зацікавити книжкою?Хтось із великих зауважив, що найбільший винахід людства - книжка. Проте нині нерідко можна почути, що у час комп'ютерів книжки не потрібні. Ну що ж, можливо, книжка нині справді не головне джерело інформації. Але саме книжка навчає людину мислити. Отож як привчити дітей читати?

На питання, чи любите ви читати, більшість людей відповість ствердно. І так само більшість зауважить: але читаю мало, бо... часу немає або ніде взяти цікаву книжку, або зараз взагалі гарних книжок "не роблять". Та головна причина, гадаю, у нас самих: немає звички до читання. На жаль, уже досить давно побутує думка, що час бібліофілів минув. Телебачення, Інтернет - ось нині головні постачальники інформації та знань.

Та хіба книга - лише джерело інформації? Як на мене, немає кращих ліків від поганого настрою, самотності, якихось зовнішніх негараздів, ніж гарна книжка. Відкриваєш першу сторінку, занурюєшся в інший світ - і всі твої проблеми відступають на другий план. Мабуть, ні з чим не порівняти насолоду, яку дає гарна книжка. Але для цього потрібно вміти читати.

Втім, попри всі похмурі прогнози, нині у всьому світі повертається інтерес до читання, в тому числі й серед дітей. Дехто говорить навіть про книжковий бум. Яскраве тому свідчення - феномен Гаррі Поттера. Але одна, навіть найцікавіша, книжка не привчить дітей до читання, не змусить його полюбити. Знаю для цього єдиний спосіб - власний приклад. Якщо дитина змалечку бачить книжку в руках тата, мами, бабусі й дідуся, старших братів і сестер, вона обов'язково і сама буде читати.

А ще - просто необхідно якомога більше читати дітям уголос. Прочитана на ніч добра казка зробить набагато більше для виховання, ніж ціла година нотацій.



14 добрих різдвяних історій, які обов'язково потрібно прочитати своїм дітям



Наближаються різдвяні свята, а з ними і канікули. Ці веселі дні можуть стати не тільки часом, проведеним біля екрану. Щоб зблизитися з дітьми, почитайте їм твори про Різдво.

14 добрих різдвяних історій, які обов'язково потрібно прочитати своїм дітям


 Нехай малюки зрозуміють справжній сенс цього свята, співпереживають головним героям, навчаться дарувати і прощати. А дитяча фантазія краще будь-якого режисера втілить в життя почуті історії.

1. О'генрі «Дари волхвів» «... я тут розповів вам нічим не примітну історію про двох дурних дітей з восьмидоларової квартирки, які немудрим чином пожертвували одне для одного своїми найбільшими скарбами. Але хай буде сказано науки мудреців наших днів, що з усіх дарувальників ці двоє були мудрейшими. З усіх, хто підносить і приймає дари, істинно мудрі лише подібні їм».
Це зворушлива розповідь про цінність подарунка, незалежно від його ціни; ця історія про важливість самопожертви в ім'я любові.
Молода сімейна пара виживає на вісім доларів на тиждень, а на носі Різдво. Делл плаче від відчаю, бо не може купити коханому чоловікові подарунок. За багато місяців вона змогла заощадити всього долар вісімдесят вісім центів. Але тут вона згадує, що в неї просто шикарні волосся, і вирішується їх продати, щоб подарувати чоловікові ланцюжок для його фамільного годинника.
Чоловік, який увечері побачив свою дружину, здається, дуже засмутився. Але він засмутився не тому, що його дружина стала схожа на десятирічного хлопчика, а від того, що продав свої золоті годинники, щоб подарувати красиві гребені, на які вона задивлялася кілька місяців.
Здається, Різдво не вдалося. Але ці двоє плакали не від смутку,  а від любові один до одного.
14 добрих різдвяних історій, які обов'язково потрібно прочитати своїм дітям
2. Свен Нурдквист «Різдвяна каша» «Одного разу, давним-давно, була справа – забули піднести гномам кашу. Та гном-батько так розлютився, що весь рік у хаті траплялися нещастя. Треба ж, як його пройняло, адже він насправді такий добряк!»
Гноми прекрасно уживаються з людьми, допомагають їм вести господарство, піклуються про тварин. А від людей багато і не вимагають — на Різдво піднести їм особливу різдвяну кашу. Але от біда, люди зовсім забули про гномів. А тато-гном страшно розсердиться, якщо дізнається, що частування в цьому році не буде. Як же поласувати кашею і не попастися на очі власникам будинку?

3. Свен Нурдквист «Різдво в будиночку Петсона» «Петсон з Фіндусом мовчки пили каву і дивилися на свої відображення у вікні. На вулиці було зовсім темно, а на кухні зовсім тихо. Така тиша настає, коли щось не виходить зробити так, як хотілося».
Це чудовий твір про дружбу і підтримку у важку хвилину. Петсон і його кошеня Фіндус живуть дружно і вже починаються готуватися до Різдва. Але ось трапилася халепа — Петсон випадково пошкодив ногу і вже не зможе закінчити всі справи. А в хаті, як на зло, закінчилася їжа і дрова для грубки, так ще і ялинку не встигли поставити. Хто ж допоможе друзям не залишитися голодними та самотніми на Різдво?
14 добрих різдвяних історій, які обов'язково потрібно прочитати своїм дітям
4. Джанні Родарі «Планета новорічних ялинок» «Гроза справді почалася. Тільки замість дощу з неба посипалися мільйони різнобарвних конфетті. Вітер підхоплював їх, кружляв, розносив зовсім боку. Створювалося враження, що почалася зима і зайнялася снігова завірюха. Однак повітря залишався як і раніше теплим, напоєним різними ароматами - пахло м'ятою, анісом, мандаринами і ще чимось незнайомим, але дуже приємним».
Маленькому Маркусу виповнилося дев'ять років. Він мріяв отримати від діда в подарунок справжній космічний корабель, але дідусь чомусь подарував йому іграшкову конячку. Ну що він малий, щоб грати з такими іграшками? Але цікавість узяла своє, і ввечері Маркус сів на конячку, яка виявилася... космічним кораблем.
Маркус потрапив на далеку планету, де всюди росли новорічні ялинки, жителі жили по особливому новорічного календаря, самі рухалися тротуари, у кафе подавали смачні цеглу та дріт, а для дітей придумали спеціальний палац «Бей-ламай», де дозволяли все трощити.
Все б добре, але от тільки як повернутися додому?..

5. Ганс Християн Андерсен «Дівчинка з сірниками» «холодний ранковий час, в кутку за будинком, як і раніше сиділа дівчинка з рожевими щічками і посмішкою на вустах, але мертва. Вона замерзла в останній вечір старого року; новорічне сонце освітило маленький труп... Але ніхто і не знав, що? вона бачила, в якому блиску піднеслася, разом з бабусею, до новорічних радощів на небо!»
На жаль, не всі казки закінчуються щасливо. І цю неможливо читати без сліз. Хіба може так бути, щоб дитина напередодні Нового року тинялася по вулицях в надії продати хоч один сірник. Вона гріла маленькі пальчики, а тіні від крихітного вогника вимальовували сцени щасливого життя, яку вона могла бачити через вікна інших людей.
Ми навіть не знаємо імені малятка — для нас вона завжди буде дівчинкою з сірниками, яка з-за жадібності і байдужості дорослих, полетіла на небо.
14 добрих різдвяних історій, які обов'язково потрібно прочитати своїм дітям

6. Чарльз Діккенс «Різдвяна пісня у прозі» «Це радісні дні — дні милосердя, доброти, всепрощення. Це єдині дні в усьому календарі, коли люди, наче з мовчазної згоди, вільно розкривають одне одному серця і бачать у своїх ближніх, — навіть у бідних і знедолених, — таких самих людей, як вони самі».
Це твір став улюбленим не для одного покоління. Ми знаємо його екранізацію «Різдвяна історія».
Це історія жаднюги Эбенизера Скруджа, для якого немає нічого важливіше грошей. Йому чуже співчуття, милосердя, радість, любов. Але все повинно змінитися в переддень Різдва...
У кожному з нас живе маленький Скрудж,  і так важливо не упустити момент, відкрити двері для любові і милосердя, щоб цей скнара повністю не опанував нами.
14 добрих різдвяних історій, які обов'язково потрібно прочитати своїм дітям

7. Кетрін Холаберт «Ангеліна зустрічає Різдво» «В небі засяяли яскраві зірочки. Білі пластівці снігу тихо падали на землю. У Ангеліни був чудовий настрій, і вона то й справа приймалася танцювати на тротуарі, до здивування перехожих».
Маленька мишка Ангеліна з нетерпінням чекає Різдва. Вона вже запланувала, чим буде займатися вдома, тільки от помітила у вікні самотнього сумного містера Белла, якому ні з ким зустрічати свято. Мила Ангеліна вирішує допомогти містеру Беллу, але вона і не підозрює, що завдяки своєму доброму серцю знайде справжнього Санта Клауса!

8. Сьюзан Войцеховскі «Різдвяне диво містера Тумі» «Ваша вівця, звичайно, гарненька, але моя овечка була ще і щасливою... адже Вони були поруч з немовлям Ісусом, а це для них таке щастя!»
Містер Тумі заробляє тим, що займається різьбою по дереву. Колись він посміхався і був щасливий. Але після втрати дружини і сина став похмурим і отримав прізвисько від сусідських дітей містер Угрюмий. Одного разу напередодні Різдва постукала до нього вдова з маленьким сином і попросила зробити їм різдвяні фігурки, оскільки свої вони втратили після переїзду. Здавалося б, що такого в звичайному замовленні, але поступово ця робота змінює містера Тумі...

9. Микола Гоголь «Ніч перед Різдвом» «Пацюк роззявив рот, подивився на вареники і ще більше роззявив рота. В цей час вареник виплеснув з миски, ляснув у сметану, перекинувся на другий бік, підскочив вгору і якраз потрапив йому в рот. Пацюк з'їв і знову роззявив рот, і вареник таким же порядком вирушив знову. На себе тільки брав він працю жувати і ковтати».
Давно полюбилися твір і дорослим, і дітям. Дивовижна історія про вечори на хуторі поблизу Диканьки, яка лягла в основу фільмів, мюзиклів та мультиків. Але якщо ваша дитина ще не знає історію Вакули, Оксани, Солохи, Чуба та інших героїв, а також не чула про те, що чорт може вкрасти місяць, і які ще дива творяться в ніч перед Різдвом, варто присвятити декілька вечорів для цієї захоплюючої історії.
14 добрих різдвяних історій, які обов'язково потрібно прочитати своїм дітям

10. Федір Достоєвський «Хлопчик у Христа на ялинці» «ці Хлопчики і дівчатка всі були все такі ж, як він, діти, але одні замерзли ще в своїх кошиках, в яких їх підкинули на сходи..., інші задихнулись, треті померли від голоду., четверті задихнулись у вагонах третього класу від смраду, і всі вони тепер тут, всі вони тепер як ангели, всі в Христа, і він сам посеред їх, і простягає до них руки, і благословляє їх та їхніх грішних матерів...»

Це непростий твір, без пафосу і прикрас автор правдиво малює бідняцьке життя. Батьки повинні будуть багато пояснювати, адже, слава Богу, наші діти не знають таких поневірянь, як головний герой.
Маленький хлопчик замерз від холоду і знемагає від голоду. Його мати померла в якомусь темному підвалі, а він шукає шматочок хліба в переддень Різдва. Хлопчик, напевно, вперше в житті бачить інше, щасливе життя. Тільки воно там, за вікнами у забезпечених людей. Хлопчик зміг потрапити на ялинку до Христа, але після того, як замерз на вулиці...

11. Марко Черемшина «Сльоза» «Різдвяний ангел ставши літати від хати до хати з дарунками на крильцях... Маруся лежить на снігу, замерзає небога. Порятуй її, ангеле!»
Це коротке оповідання не залишить байдужими ні дорослих, ні дітей. На одній сторінці помістилася ціле життя бідної сім'ї. Мама Марусі важко захворіла. Щоб не дати матінці померти, маленька дівчинка йде в місто за ліками. Але різдвяний мороз не шкодує дитини, а в діряві чоботи немов на зло сипле сніг.
Маруся вибилася з сил і тихо вмирає на снігу. Єдина її надія на останню дитячу сльозу, яка дивом впала на щоку різдвяного ангела...

12. Михайло Коцюбинський «Ялинка» «Коні, брьохаючись по заметах та по кучугурах, потомились і стали. Василько заблудивсь. Йому було голодно й страшно. Він заплакав. Навкруги вила хуртовина, бурхав холодний вітер та крутив снігом, а Василькові згадалась тепла, ясна батькова хата...»
Глибокий, драматичний, проникливий твір. Воно не залишить байдужим жодного читача, а інтрига не дасть розслабитися до самого кінця.
Коли маленькому Васильку батько подарував ялинку, вона росла в саду і радувала хлопчика. А сьогодні, на святвечір, батько продав ялинку, тому що сім'ї дуже-дуже потрібні були гроші. Коли зрубали ялинку, Васильку здавалося, що вона ось-ось заплаче, а сам хлопчик ніби втратив дорогої людини.
Але Васильку довелося ще й відвезти ялинку в місто. Дорога йшла через ліс, різдвяний мороз тріщав, сніг засипав всі сліди, і, як на зло, ще й сани поламалися. Не дивно, що Василько заблукав у лісі. Чи зможе хлопець знайти дорогу додому, і буде Різдво радісним святом для його родини?

13. Лідія Підвисоцька «Казка різдвяного ангела» «Вулицями засніженого міста літав різдвяний Ангел. Він був такий м'яка м'який і ніжний, весь зітканий з радості та любові. Ангел ніс у своїй торбинці цікаві різдвяні казки для слухняних, чемних дітей».
Різдвяний янгол заглянув в одну з кімнат і побачив маленького хлопчика, який бився в гарячці і хрипко дихав, а над ним, зігнувшись, сиділа дівчинка трохи старша. Ангел зрозумів, що діти — сироти. Їм дуже складно і страшно жити без мами. Але на те він і різдвяний ангел, щоб допомагати і захищати хороших дітей...

14. Марія Шкурина «Зірочка в подарунок для мами» « Неньці більше всього на світі треба було здоров'я. Здоров'я, аби нарешті встати з ліжка і, як минулого року, взявши Ганнусю за руку, піти на прогулянку».
У маленької Ані довго хворіє мама, а лікар тільки відводить очі і сумно хитає головою. А завтра Різдво. В минулому році вони так весело гуляли всією сім'єю, а зараз мама навіть не може піднятися з ліжка. Маленька дівчинка згадує, що на Різдво збуваються бажання, і просить у зірочки з неба здоров'я для мами. Тільки чи почує дитячу молитву далека зірка?

Різдво — це період, коли магія вступає у свої права. Навчайте своїх дітей вірити в диво, в силу любові і віри, і самим робити добро. А ці чудові історії вам у цьому допоможуть.





Як заохотити дитину до читання?

Як виховати у дитині любов до читання? Цим питанням задається кожен батько особливо у наш час, коли світом «править» комп'ютер. Поза сумнівом, ви полегшите собі спілкування з дитиною у майбутньому, більше приділяючи увагу малюкові з перших днів його життя. Хоча деякі майбутні мами починають читати своїм дітям ще до їх народження та інтуїтивно відчувають сприятливу дію від такого способу спілкування з малюком.

Для дитини в дитинстві головною є гра. Вона ще не розуміє, як їй робити що-небудь для своєї користі. Їй просто подобається веселитися, стрибати, бігати, тобто грати, адже саме так вона пізнає світ. Тому, якщо ви хочете чомусь навчити дитину, розвинути у ній творчі здібності, то не потрібно її примушувати, цим ви тільки уразите психіку малюка. Грайте з ним, гра виконує не тільки розважальну, але й пізнавальну роль. Дитина цікавиться буквально усім і її неважко буде спонукати, наприклад, до читання.

Читати краще з дитиною, починаючи із забавних віршів та невеликих пісеньок, смішинок. Тут вашими друзями стануть твори А. Барто, С. Маршака, К. Чуковського, Б. Заходера, Д. Хармса. Вони швидко запам'ятовуються, добре розвивають мову й пам'ять. Бажано також ще й «обігравати» вірші. Тобто промовляти і в той же час виконувати дії, про які йде мова у вірші. Дітям це дуже подобається, до того ж надалі вони починають складати вже свої невеликі вірші.

Потім можна поступово перейти до читання казок. Хто в дитинстві не читав російські народні казки? Вони завжди актуальні й цікаві малюкам. Зараз з'явилося багато нових авторів. Але вибрати щось справді варте вельми тяжко. Краще за все звернутися до творів відомих авторів у світі дитячої літератури: О. Пушкіна, Ш. Перо, П. Бажова, В. Драгунського, О. Пройслера, Е. Несбита. Потім можна перейти й до серйозніших творів. Читайте разом з дитиною, спочатку ви їй, потім вона вам. І так вона, непомітно для себе, заохотиться до читання.

У наш час усе важче відірвати дитину від телевізора чи комп'ютера. Мій тато розбудив у мені цікавість до читання, сказавши одного разу: «А ти читай книгу й уявляй, що все відбувається у ній так, ніби дивишся мультик». Для мене це було справжнім відкриттям. І з того часу читання книг стало для мене не менш цікавим, ніж перегляд мультфільмів.

Звичайно, чим доросліше дитина, тим важче її зацікавити чим-небудь. Спілкуйтеся з нею, цікавтеся її внутрішнім світом, і, таким чином, можна разом із нею підбирати книжки, які зацікавлять її, та в яких вона, можливо, знаходитиме відповіді на багато питань, що хвилюють дитину саме зараз. Читайте разом із нею, аналізуйте літературні твори, що проходять у школі. Будьте прикладом для неї. І зрештою, якщо вона і не стане завзятим читачем, у неї сформується позитивне ставлення до читання, пошана до книги як літературної творчості. А це вже добре.

Завжди пам'ятаєте, що примушуючи дитину, ви відштовхуєте її. Не намагайтеся втілити в дитині нездійсненні мрії свого дитинства. Кожен йде своїм шляхом і у кожного з нас є таланти у тій чи іншій галузі. Важливо вчасно помітити їх у вашого малюка й намагатися зробити усе можливе для того, щоб розвинути ці здібності. Успіхів вам!

Як зацікавити дітей читанням?

1. Давайте хороший приклад вашій дитині, показуючи їй, як вам подобається читати. Нехай дитина побачить вас за читанням.

2. Приносьте своїй дитині книжки, які задовольняють її індивідуальні потреби, наприклад, про спортивні змагання, тварин, рослин, включаючи художню і документальну літературу.

3. Зацікавте свою дитину яким-небудь хобі чи діяльністю, котра потребує читання та подобається їй.

4. Заплануйте похід в музей, зацікавте свою дитину історичними подіями, краєзнавчим матеріалом. Знайдіть книжки, пов’язані з цим, і поділіться ними з дитиною.

Як правильно обговорити з дитиною прочитане?

1. З’ясуйте перед читанням чи під час читання незрозумілі слова.

2. Запитайте, чи сподобалося дитині прочитане.

3. Поцікавтеся, що нового вона довідалася.

4. Попросіть дитину розповісти про головного героя, найцікавіші епізоди.

5. Які слова і вирази запам’яталися?

6. Чого навчила книжка?

7. Запропонуйте дитині намалювати малюнок до епізоду, який їй найбільше сподобався.

 

Читання – справа сімейна

Шановні батьки, бабусі та дідусі!

Бажаєте, щоб ваша дитина всебічно розвивалася, пізнавала світ, відчувала духовну єдність з родиною, мала інтерес до життя, до книги – читайте! А ще краще – читайте разом!

Чим більше ви самі читаєте вдома, тим більшою є ймовірність того, що ваша дитина полюбить книгу і буде добре навчатися в школі.
Сподіваємося, що добірки порад «Як» і «Що» ЧИТАТИ стануть вам у нагоді!
Приємного читання та спілкування у колі сім’ї!
















 

Спеціалізовані Інтернет-сайти дитячої літератури

 

Немає коментарів:

Дописати коментар